Merhabalar sevgili çölyakdaşlarım Hallo coeliakievriendenTam 7 sene oldu çölyaklı olup, glutensiz diyeti uyguladığım o zamanlarda hiç bir şikayetim yoktu. Sizlere bugün yeni çölyak arkadaşlarımız ve bu siteden yeni haberi olanlar için yeniden ufak bir açıklama yapmak ve bir nebze sıkıntılarını gidermek uzun ve meşakâtli bu yolda yalnız olmadıklarını belirtmek istedim. Bu zorlu yolculuk sabır ve şükür gerektiriyor.


Glutensiz tariflerimle bildiklerimi öğretmeye, bilmediklerimi öğrenmeye çalışıyorum.


İlk zamanlarda herkes benim gibi zorluk yaşamıştır kabullenmek oldukça zor ama

hayat devam ediyor bazen zorluklarla imtihan edilsek te, her halimize şükretmemiz gerekiyor.


Eminim hemen herkes yaşamıştır bunu, ekmek yapmak isteyip de yapamadığımızı hamuru yoğurup kıvamını tutturamadığımız da, üzülüp ağladığımız da olmuştur ama zamanla her şeyi başarabiliyor ve yapabiliyoruz Allah'a şükür.


Genelde marketlerde glutensiz reyonlar vardır fakat bazılarında yok maalesef.

Raflarda Glutensiz ürünleri bulmak bazen çok zor bazen de çok kolay, ürünlerin üzerinde logo olması kolaylık sağlıyor olmayınca da çoğu zaman ürünlerin üzerini okumak zorunda kalıyoruz ve çok dikkat edin ürünün içeriği zaman zaman değişebiliyor ve buna dikkat etmek gerekiyor. Onaylı ürünleri tüketmeye dikkat edin lütfen.


Bazen bilmeyerek istemeyerek farkına varmadan gluten tüketmiş olabiliriz böyle bir hatayı yaptım diye sakın biraz daha tüketeyim demeyin bunu asla ama asla yapamayın, kendinize bilerek zarar vermiş olursunuz, karın ağrısı, ishal, baş ağrısı ve yorgunluk yapar bu durum herkeste farklıdır.

Lütfen kendinizi de sevdiklerinizi de üzmeyin.


Senem Işık Ceyhan.


Hallo coeliakievrienden


7 jaar geleden werd coeliakie bij mij gediagnosticeerd, ik had geen klachten toen, en sindsdien eet ik strikt glutenvrij dieet,


Voor onze nieuwe coeliakie-vrienden en degenen die nieuw zijn op deze site, wilde ik nogmaals delen en zeggen dat ze niet alleen zijn op deze lange en pijnlijke weg om een ​​deel van hun problemen te verlichten.


Het is best moeilijk om het te accepteren maar het leven gaat door, het vereist zeer veel geduld.


We hebben ons misschien verdrietig gevoeld en gehuild toen we brood wilden maken, maar het deeg niet konden kneden en de consistentie ervan behouden. Ik weet zeker dat bijna iedereen dit heeft meegemaakt. Maar godzijdank, na verloop van tijd kunnen we alles bereiken en doen.


In het algemeen zijn er glutenvrije reyons in de warenhuizen maar bij sommige niet zodat je moet zoeken welke producten je wel kan kopen.


Niet alle producten hebben een glutenvrij logo op hun verpakking staan en dit betekend dat we telkens de ingrediënten moeten lezen.

Ik zou u ook graag willen aanraden om de ingrediënten te lezen op de producten die geen logo hebben want na een tijd kan het veranderen.


Soms kan het gebeuren dat we een glutenfout maken zonder het te beseffen, dit wilt niet zeggen dat je dan op die moment meer kan consumeren omdat je dieet al verpest is.

Doe dit nooit nooit, zo zult u jezelf opzettelijk pijn doen met het gevolgen ervan zoals buikpijn diaree hoofdpijn vermoeidheid en dit verschilt van persoon tot persoon.

Maak u zelf of uw dierbaren niet ongelukkig.


Senem Işık Ceyhan.


54 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör